Hemen Ara

Kosher Türkiye

Kosher TürkiyeHepimizin gündelik yaşantısında sıkça duyduğu ve İbranice’de “uygun” anlamına gelen kelimedir kosher kelimesi. Kosher, Yahudilik dinine inanan toplumun gıda ürünleri ve maddelerinde aradığı tüketebilir olduğunu gösteren bir çeşit onay belgesidir. Dini kurumun firmayı incelemesi ile izin verilir. Tıpkı İslam inancındaki haram ve helal terimleri tüketilen gıda ürünlerinin tüm safhalarını nasıl kapsıyorsa kosher de Musevilikteki gıda ürünlerini belirtir. Kosheri helal haramdan farklı kılan ise sadece gıda ile kısıtlı olmasıdır. Yahudiliğe göre; üretilen gıda ürünlerinin tüketilmesi ve kullanılması dini kurallara (kaşerut kurallarına) göre bir sakıncası olmaması gerekmektedir. Tüketilecek gıda ürünlerinin kurallarını belirleyen hükümlere ise de kaşerut ve ya diğer anlamıyla kaşrut hükümler ismi verilir. Sıkça kullanılan koşer kelimesi, ile anlatılmak istenen tanım aslında dilimize dinen uygun bulunan, tüketilmesi helal olan, mübah olan anlamını taşımaktadır. 

Türkiye’de Kosher Belgesi Nasıl Alınır? 

Günümüzde Türkiye’de kosher belgesi almaya hak kazanan tüm gıda ürünleri gerek halka açık gıda ve market raflarında, gerekse doğrudan Yahudi vatandaşlarımızın sofralarına gönül rahatlığıyla ulaştırılabilir. Kosher belgesi bir nevi helal kesim üretilen, içerisinde herhangi bir domuz ve aykırı katkı maddesi barındırmayan, kesim ve üretiminde mezbaha kurallarına ve kesim kurallarına uygun üretilen gıdaların tescil belgesidir. Firmamız doğrultusunda kosher belgesi almak için öncelikle mail yoluyla yahut posta ile yapacağınız başvurunun tarafımıza ulaşması gerekir.  Kosher belgesi almak için gerekli olan tüm başvuru formlarını eksiksiz tamamladığınızdan emin olmalısınız. Gönderdiğiniz belgeler tarafımızca incelenip onaylandıktan sonra başvurunuz geçerli sayılır. Belgeler onaylandıktan sonra tarafınıza dönüş yapılarak koşer belgesi için size bir denetim fiyat teklifi sunulur. Teklifi uygun bulmanız halinde onaylarsınız ve süreç başlar.  Sürecin başlamasıyla beraber firmamız bünyesinde onaylı kosher denetçileri eşliğinde üretimhaneniz ziyaret edilerek ürünlerin gerekli kaşrut kurallarına uygunluğu kontrol edilir. Denetim sonucunda eğer kaşrut kurallarına yönelik herhangi bir uygunsuzluk yoksa denetim raporu tamamlanır.  Raporun tamamlanmasının akabinde koşer belgesi ve fatura, tarafınıza gönderilir.  

Türkiye’de Koşer Belgesi Almanın Faydaları Nelerdir? 

Sıkça duyduğumu koşer belgesi, gıda üretimi yapan firmalar için oldukça faydalı ve avantajlı belgelerden bir tanesidir. Koşer belgesi alan firmalar için, ürettikleri ürünün kalite ve güvenilirliği tescillenmiş olur. Bu sayede üretilen tüm ürünler koşer belgesi sayesinde gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Türkiye’de koşer belgesi almanın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz: 

  • Üretimi yapan firmanın güvenilirliği doğrulanır.
  • Türkiye’de sadece Musevi vatandaşlar değil aynı zamanda Müslüman vatandaşlar da yaşamaktadır ve pek çok Müslüman birey için bir ürünün Koşer belgesi almış olması son derece önemlidir.
  • Nitekim koşer belgesi tescili taşıyan ürünler domuz eti içermezler.
  • Firmanın mevcut satışlarında artışlar olur nitekim ürünler kaliteli ve güvenilirdir.
  • Koşer sertifikası uluslararası alanda da güvenilirliği ve temizliği yansıtan belgelerden bir tanesidir.

Koşer Sertifikası İçin Kaşerut Kuralları Nedir? 

Gündelik yaşantımızda üretilen tüm gıda ürünleri, Yahudi bireyler için mutlaka kaşerut kurallarına uygun üretilmelidir. Kaşerut kuralları, Musevi vatandaşlarımız için hangi ürünlerin, hangi şart ve niteliklerde tüketilebileceğini belirleyen kurallardır. Kaşerut kurallarına uygun üretilen tüm gıda ürünleri için, ehil bir haham eşliğinde kontrol edilen ürünlere koşer sertifikası verilerek tüketime uygun olduğu doğrulanır. Kaşerut kurallarına göre tüketilmesi yasak olan besinler Geviş getiren ancak vücut ayak toynakları yarık olmayan (Özellikle tavşan bu kategoride zikredilir) hayvanlar. Tüketilecek hayvanların, kaşer dahi olsa, vücutlarında siyatik damarı gibi çıkarılması güç olan ve ayrıca kan damarlarına haiz olan arka bölümleri (sıkça tüketilen bonfile bu sebepten ötürü kaşer değildir) şeklinde açıkça belirtilmiştir.